ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Γενική συζήτηση περί αυτοκινήτων και αυτοκίνησης

ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό Giannis » 01 Νοέμ 2006 21:32

Σε λιγε ημερες εχει προσφορα το Lidl αυτο:
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c. ... isbatarion

Το ειχε και παλαιοτερα. Το ειχε παρει κανεις;
Άβαταρ μέλους
Giannis
Turbocharged
Turbocharged

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 23:27
Όνομα: Γιάννης
Αυτοκίνητο: AUDI A4 1.8TQ 2004

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 02 Νοέμ 2006 08:24

ειχε παρει πιο παλια ο πατερας μου εδω και 15 χρονια να φανταστεις καποιο παρομοιο, και εχουμε φορτωσει μπαταριες απειρες. πριν 4 μηνες πηρε από το πρακτικερ ενα συστημα που εχει καλωδια για να βαζει μπαταρει μπροστα και ειναι και κομπρεσορας για λαστιχα.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 08:24
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 02 Νοέμ 2006 09:35

Εγώ αναρρωτιέμαι... τί να το κάνουμε;
Όπως έχετε δει πλέον οι μπαταρίες δεν αποφορτίζονται σταδιακά και στο τέλος χαλάνε. Καίνε στοιχείο με τη μία και νεκρώνουν. Τότε δε φορτίζουν ξανά.
Από την άλλη, αν αφήσουμε ένα φως ανοιχτό και αποφορτιστεί, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μας δώσει ρεύμα με καλώδια κάποιος άλλος και να τη φορτίσουμε μετά εν κινήσει.
Δηλαδή αν μείνουμε από μπαταρία στο σπίτι το πρωί που φεύγουμε, θα βγάλουμε την μπαταρία, θα τη βάλουμε με φόρτιση και θα φύγουμε με ταξί; Μάλλον θα το βάλουμε μπροστά με καλώδια για να φύγουμε.
Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι κάτι άλλα συστήματα, νομίζω λέγονται starters που τα έχουμε φορτισμένα και αν μείνουμε μπαταρία έχουν τάση ικανή να μας βάλουν μπροστά το αμάξι.
«Εκτός από τις τυφλές δυνάμεις της φύσης, ό,τι κινείται στον κόσμον αυτόν έχει την προέλευσή του από την Ελλάδα». Ε. Καντ 1724 - 1804

Ντεν έχω πια Σέατ καρντιά μου!
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 18:23
Αυτοκίνητο: 2 X PUNTO EVO TURBO 135

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 02 Νοέμ 2006 09:47

Panagiotis έγραψε:Εγώ αναρρωτιέμαι... τί να το κάνουμε;
Δηλαδή αν μείνουμε από μπαταρία στο σπίτι το πρωί που φεύγουμε, θα βγάλουμε την μπαταρία, θα τη βάλουμε με φόρτιση και θα φύγουμε με ταξί; Μάλλον θα το βάλουμε μπροστά με καλώδια για να φύγουμε.
Αυτό που ίσως χρειάζεται είναι κάτι άλλα συστήματα, νομίζω λέγονται starters που τα έχουμε φορτισμένα και αν μείνουμε μπαταρία έχουν τάση ικανή να μας βάλουν μπροστά το αμάξι.

αυτο ειναι που πηρε ο πατερας μου.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Δημοσίευσηαπό space » 06 Νοέμ 2006 22:51

Κάτι τέτοιο έχω και εγώ. Άμα τελειώσει η μπαταρία, η ισχύς της συσκευής δεν φτάνει ούτε για πλάκα. Άμα ξεχάσεις κανένα φως και πέσει πολύ η τάση τότε δουλεύει μια χαρά. Νομίζω Jump Starter το λένε και το είχα πάρει από Praktiker
Leon TFSI, RED, TRC Chipped
Άβαταρ μέλους
space
Neutral
Neutral

Ημ/νία εγγραφής: 18 Οκτ 2006 00:06

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 07 Νοέμ 2006 08:02

space έγραψε:Κάτι τέτοιο έχω και εγώ. Άμα τελειώσει η μπαταρία, η ισχύς της συσκευής δεν φτάνει ούτε για πλάκα. Άμα ξεχάσεις κανένα φως και πέσει πολύ η τάση τότε δουλεύει μια χαρά. Νομίζω Jump Starter το λένε και το είχα πάρει από Praktiker

κανενα 20αρικο κανει και ειναι σουπερ.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Δημοσίευσηαπό Schiller » 07 Νοέμ 2006 18:03

Τα μηχανακια που φουσκωνουν με αερα τα λαστιχα απο τον αναπτηρα πως τα ζηταμε, ποσο κανουν, και τι πρεπει να προσεξουμε στην αγορα τους.

Α και απο που τα βρισκουμε?

Το σπιτι μου ειναι 2 στενα απο το Praktiker... Θα βρω?
Ο ζουμακιας...
Άβαταρ μέλους
Schiller
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 12:00

Δημοσίευσηαπό advantix » 07 Νοέμ 2006 19:35

Schiller έγραψε:Τα μηχανακια που φουσκωνουν με αερα τα λαστιχα απο τον αναπτηρα πως τα ζηταμε, ποσο κανουν, και τι πρεπει να προσεξουμε στην αγορα τους.

Ηλεκτρική τρόμπα αέρος 12 Volt ή AIR COMPRESSOR 100psi 12 volt
Τιμή γύρω στα 55 ευρώ
Εικόνα
Εικόνα
Ibiza MkII 1.4 SXE - Leon MkII 1.8 TSI
Οι ήσυχες μέρες μας τελείωσαν
Άβαταρ μέλους
advantix
Turbocharged
Turbocharged

Ημ/νία εγγραφής: 07 Οκτ 2006 18:45
Όνομα: Ο γνωστός άγνωστος
Αυτοκίνητο: Black Leon MkII 1.8 TSI SportUp

Δημοσίευσηαπό Schiller » 07 Νοέμ 2006 20:12

advantix έγραψε:
Schiller έγραψε:Τα μηχανακια που φουσκωνουν με αερα τα λαστιχα απο τον αναπτηρα πως τα ζηταμε, ποσο κανουν, και τι πρεπει να προσεξουμε στην αγορα τους.

Τιμή γύρω στα 55 ευρώ
Εικόνα

Ευχαριστω πολυ...
Ο ζουμακιας...
Άβαταρ μέλους
Schiller
4th gear
4th gear

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 07 Νοέμ 2006 20:45

Schiller έγραψε:
advantix έγραψε:

Τιμή γύρω στα 55 ευρώ
Εικόνα

Ευχαριστω πολυ...

παρε το σταρτερ που λεμε παραπανω εχει και κομπρεσορα να φουσκωνει λαστιχα. το εχω χρησιμοιποιησει και ειναι αψογος
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Δημοσίευσηαπό Schiller » 07 Νοέμ 2006 21:10

gsa67 έγραψε:παρε το σταρτερ που λεμε παραπανω εχει και κομπρεσορα να φουσκωνει λαστιχα. το εχω χρησιμοιποιησει και ειναι αψογος

Τιμη αυτο περιπου?
Ο ζουμακιας...
Άβαταρ μέλους
Schiller
4th gear
4th gear

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 08 Νοέμ 2006 08:34

Schiller έγραψε:
gsa67 έγραψε:παρε το σταρτερ που λεμε παραπανω εχει και κομπρεσορα να φουσκωνει λαστιχα. το εχω χρησιμοιποιησει και ειναι αψογος

Τιμη αυτο περιπου?

20Ε
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Re: ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Δημοσίευσηαπό pappoulis » 08 Νοέμ 2006 13:38

Giannis έγραψε:Σε λιγε ημερες εχει προσφορα το Lidl αυτο:
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c. ... isbatarion

Το ειχε και παλαιοτερα. Το ειχε παρει κανεις;

Έχω ένα αντίστοιχο στο σπίτι (πιο ογκώδες) το οποίο κι έχω χρησιμοποιήσει και με έχει σώσει 1-2 φορές. Καλό είναι να υπάρχει, ειδικά αν η τιμή είναι συμφέρουσα.

gsa67 έγραψε:ειχε παρει πιο παλια ο πατερας μου εδω και 15 χρονια να φανταστεις καποιο παρομοιο, και εχουμε φορτωσει μπαταριες απειρες. πριν 4 μηνες πηρε από το πρακτικερ ενα συστημα που εχει καλωδια για να βαζει μπαταρει μπροστα και ειναι και κομπρεσορας για λαστιχα.

Κι αυτό που αναφέρεις το έχω και είναι ιδιαίτερα χρησιμο. Ειδικά στο κομμάτι της μπαταρίας κάνει τη δουλειά "των καλωδίων" αρκετά πιο σίγουρα, γιατί περιέχει ήδη μια μπαταρία μέσα του. Έτσι είχα ξεκινήσει το αμάξι μου τις προάλλες που είχα μείνει από μπαταρία επειδή είχα ξεχάσει τα φώτα στάθμευσης αναμμένα 2,5 μέρες.

Panagiotis έγραψε:Εγώ αναρρωτιέμαι... τί να το κάνουμε;
Όπως έχετε δει πλέον οι μπαταρίες δεν αποφορτίζονται σταδιακά και στο τέλος χαλάνε. Καίνε στοιχείο με τη μία και νεκρώνουν. Τότε δε φορτίζουν ξανά.
Από την άλλη, αν αφήσουμε ένα φως ανοιχτό και αποφορτιστεί, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να μας δώσει ρεύμα με καλώδια κάποιος άλλος και να τη φορτίσουμε μετά εν κινήσει.

Σε συνέχεια των δύο παραπάνω, με τα καλώδια δεν είχα καταφέρει να βάλω μπρος. Αυτό συνέβη μάλλον επειδή δοκίμαζα από αυτοκίνητο με ήδη παλιά μπαταρία (3-3,5 ετών) το οποίο είχα και δούλευε. Εκείνη τη στιγμή όμως δεν σκέφτηκα να το σβήσω μήπως και τραβήξω λίγο περισσότερο φορτίο εγώ και καταφέρω να ξεκινήσω.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν κι έβαλα τελικά μπροστά με τη "μπαταρία" που αναφέρω παραπάνω, το ίδιο βράδυ χρησιμοποίησα τον φορτιστή να φορτίσω την δικιά μου που είχε αδειάσει. Γιατί ναι μεν, πήρε και δούλεψε με το δυναμό (και φόρτισε όσο φόρτισε) αλλά δεν είχε φτάσει στό σωστό επίπεδο, οπότε την άφησα όλη νύχτα με τον φορτιστή για να γεμίσει (χρειάζεται 16 ώρες).

Αυτό που περιγράφεις Παναγιώτη είναι για παλιές μπαταρίες. Η δικιά μου βλέπεις ήταν (και είναι) σχετικά καινούργια και δεν έχει φτάσει σε "επικίνδυνα" επίπεδα. Μόλις 1,5 χρόνου.
Άβαταρ μέλους
pappoulis
1st gear
1st gear

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 07:09
Όνομα: Ανδρέας
Αυτοκίνητο: Seat Ibiza 2002 101hp

Επιστροφή στην Θέματα Αυτοκινήτου που δεν ανήκουν σε καμιά αλλη κατηγορία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες