Υγρασια Στο Σπιτι

Οτιδήποτε δεν αφορά αυτοκίνητα

Υγρασια Στο Σπιτι

Δημοσίευσηαπό alexvas » 15 Δεκ 2008 22:02

Λοιπον εχω το εξης προβλημα.Σ ενα δωματιο εχω παρα πολυ υγρασια με αποτελεσμα να μαυρισει ολος ο τοιχος.
Μ ενα μηχανικο που μιλησα μου ειπε οτι θα πρεπει να ξυθει ο τοιχος και να περαστει μονωτικο.
Επειδη στην κατασταση που ειμαι (περιμενω τον μικρο σε 20 μερες )και εχω και μια μικρη 18μηνων δεν ειμαι για βαψιμο και στοκαρισματα μεσα στον χειμωνα.
Εχει δοκιμασει κανεις καποιο σπρευ η χρωμα για να αποφυγω τετοιες καταστασεις .
MCP,MCSA+S,MCSE+S,MCSA,MCSE,MCDA,CCNA,ASTARO SECURITY,PEPLINK
Άβαταρ μέλους
alexvas
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 07 Οκτ 2006 18:41

Re: Υγρασια Στο Σπιτι

Δημοσίευσηαπό stakyrFR » 15 Δεκ 2008 22:07

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ σε όλη την βορεινή πλευρά του σπιτιού που παγώνει πολύ, δεν την βλέπει ποτέ ο ήλιος και η διαφορά
θερμοκρασίας μέσα- έξω (ειδικά με το καλοριφέρ) προκαλεί υγροποίηση (όπως και στα τζάμια εσωτερικά) και ειδικά πίσω από τις
ντουλάπες το πρόβλημα είναι πολύ έντονο (μαυρίλα και άσχημη μυρωδιά).
Η λύση είναι μόνο εξωτερική μόνωση αρκετών εκατοντάδων ευρώ ή και χιλιάδων μιας και όλα τα υγρά μονοτικά υλικά σε στυλ μπογιάς
απλά δεν μπορούν να κάνουν απολύτως τίποτε!
Έχεις εντοπίσει την αιτία της υγρασίας στον δικό σου τοίχο;
Speeding is my business...

And business is good!!!
Άβαταρ μέλους
stakyrFR
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 21:31
Όνομα: Στάθης
Αυτοκίνητο: Golf TSI MK6

Δημοσίευσηαπό Pantelis » 16 Δεκ 2008 09:58

Άκου τι θα κάνεις, αν θέλεις κάτι γρήγορο...
Πας και αγοράζεις πλάκες ντάου (αυτά τα μπλέ)... Τις κολλάς στον τοίχο αφού πρώτα τον έχεις πλύνει να φύγει η μαυρίλα της μούχλας...
Μετά παίρνεις ρολό ταπετσαρία και την κολλάς πάνω από το ντάου... Απλή φτηνή λύση, αλλά όχι μόνιμη (μιας και αν κάτι χτυπήσει στον τοίχο, κάνει σημάδι), αλλά τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι (που θα ξετσουμίσει και λίγο ο μικρός) θα σε προστατέψει μια χαρά!
Άβαταρ μέλους
Pantelis
5th gear
5th gear

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 21:27
Όνομα: Παντελής
Αυτοκίνητο: Τώρα και με Seat !!!

Δημοσίευσηαπό alexvas » 16 Δεκ 2008 10:07

[quote="stakyrFR"]Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ σε όλη την βορεινή πλευρά του σπιτιού που παγώνει πολύ, δεν την βλέπει ποτέ ο ήλιος και η διαφορά
θερμοκρασίας μέσα- έξω (ειδικά με το καλοριφέρ) προκαλεί υγροποίηση (όπως και στα τζάμια εσωτερικά) και ειδικά πίσω από τις
ντουλάπες το πρόβλημα είναι πολύ έντονο (μαυρίλα και άσχημη μυρωδιά).
Η λύση είναι μόνο εξωτερική μόνωση αρκετών εκατοντάδων ευρώ ή και χιλιάδων μιας και όλα τα υγρά μονοτικά υλικά σε στυλ μπογιάς
απλά δεν μπορούν να κάνουν απολύτως τίποτε!
Έχεις εντοπίσει την αιτία της υγρασίας στον δικό σου τοίχο;[/quote]

ΟΧι δεν εχω κανει κατι ακομα .Αυτο κοιταω να δω πως θα γινει ποιο ανεξοδα ,αποτελεσματικα και χωρις πολλες φασαριες.
Αν και οι περισσοτεροι μου ειπανε να ξυσω τον τοιχο και να τον αφησω ενα χρονο ετσι για να φυγει υγρασια και μετα με μονωτικα υλικα και στοκαρισμα
να φυγει τελειως.
Άβαταρ μέλους
alexvas
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό gLeon » 16 Δεκ 2008 10:10

Να ξέρετε πάντως, ότι ένας σημαντικός παράγοντας για την υγροποίηση είναι και τα κουφώματα. Και δεν μιλάω μόνο για την υγροποίηση στα τζάμια αλλά και στους τοίχους. Εννοείται βέβαια ότι οι τοίχοι θα πρέπει να είναι σωστά μονωμένοι. Είμαι στον χώρο οπότε το έχουμε ψάξει αρκετά το θέμα.
Οσοι σκέφτεστε κάποια στιγμή να αλλάξετε τα κουφώματά σας με σύγχρονα, σκεφτείτε πολύ σοβαρά την περίπτωση των θερμομονωτικών κουφώματων, δηλαδή κουφώματα που τα προφίλ τους έχουν θερμοδιακοπη. Το κόστος δεν είναι σημαντικά υψηλότερο. Κανονικά θα έπρεπε να είναι το ίδιο αλλά ας όψεται το price premium που βάζουν οι αλουμινάδες...

Αν θέλει κανείς περισσότερες πληροφορίες, ας μου το πεί, μπας και μπορέσω να δώσω κάποιες κατευθύνσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gLeon
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 18:29
Όνομα: Γιώργος
Αυτοκίνητο: OPEL Insignia 1.6T - Cosmo - Black

Δημοσίευσηαπό alexvas » 16 Δεκ 2008 10:17

gLeon έγραψε:Να ξέρετε πάντως, ότι ένας σημαντικός παράγοντας για την υγροποίηση είναι και τα κουφώματα. Και δεν μιλάω μόνο για την υγροποίηση στα τζάμια αλλά και στους τοίχους. Εννοείται βέβαια ότι οι τοίχοι θα πρέπει να είναι σωστά μονωμένοι. Είμαι στον χώρο οπότε το έχουμε ψάξει αρκετά το θέμα.
Οσοι σκέφτεστε κάποια στιγμή να αλλάξετε τα κουφώματά σας με σύγχρονα, σκεφτείτε πολύ σοβαρά την περίπτωση των θερμομονωτικών κουφώματων, δηλαδή κουφώματα που τα προφίλ τους έχουν θερμοδιακοπη. Το κόστος δεν είναι σημαντικά υψηλότερο. Κανονικά θα έπρεπε να είναι το ίδιο αλλά ας όψεται το price premium που βάζουν οι αλουμινάδες...

Αν θέλει κανείς περισσότερες πληροφορίες, ας μου το πεί, μπας και μπορέσω να δώσω κάποιες κατευθύνσεις.

To θεμα ειναι οτι ειμαι σε 2 χρονων πολυκατοικια και ειναι καινουργια τα κουφωματα. :(

Εικόνα( 16 Δεκ 2008, 10:26 )

Pantelis έγραψε:Άκου τι θα κάνεις, αν θέλεις κάτι γρήγορο...
Πας και αγοράζεις πλάκες ντάου (αυτά τα μπλέ)... Τις κολλάς στον τοίχο αφού πρώτα τον έχεις πλύνει να φύγει η μαυρίλα της μούχλας...
Μετά παίρνεις ρολό ταπετσαρία και την κολλάς πάνω από το ντάου... Απλή φτηνή λύση, αλλά όχι μόνιμη (μιας και αν κάτι χτυπήσει στον τοίχο, κάνει σημάδι), αλλά τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι (που θα ξετσουμίσει και λίγο ο μικρός) θα σε προστατέψει μια χαρά!

Εμεις θα μιλησουμε . :secret:
Άβαταρ μέλους
alexvas
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό Schiller » 17 Δεκ 2008 21:00

gLeon έγραψε:Αν θέλει κανείς περισσότερες πληροφορίες, ας μου το πεί, μπας και μπορέσω να δώσω κάποιες κατευθύνσεις.

Για ριξε κανα πμ μιας και σκοπευουμε να κανουμε ανακαινιση το σπιτι και θα ηθελα να το ξερω.
Ο ζουμακιας...
Άβαταρ μέλους
Schiller
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 12:00

Δημοσίευσηαπό StefanosCupra » 17 Δεκ 2008 21:07

Πολύ πιθανό η υγρασία να προέρχετα απο κάποια αστοχία (ρωγμή-τρύπα) στην εξωτερική πλευρά του τοίχου ή σε διαρροή απο σωλήνα
:twisted: CUPRA 400 :twisted:
Άβαταρ μέλους
StefanosCupra
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 14 Νοέμ 2006 15:57

Δημοσίευσηαπό alexvas » 17 Δεκ 2008 22:50

StefanosCupra έγραψε:Πολύ πιθανό η υγρασία να προέρχετα απο κάποια αστοχία (ρωγμή-τρύπα) στην εξωτερική πλευρά του τοίχου ή σε διαρροή απο σωλήνα

Οχι εκει που ειναι δεν περναει κανενας σωληνας απλα το δωματιο ειναι βορεινο και την πολυκατοικια δεν την κλεινει τιποτα οποτε ολος ο αερας σκαει στον συγκεκριμενο τοιχο.Ακομα εχω παρατηρησει και τσεκαρει οτι απο οποιαδηποτε περιοχη της αθηνας και του λεκανοπεδιο το Κορωπι και τα Σπατα ειναι
παντα 2 βαθμους κατω + οτι καθε πρωι εχει τρελη ομιχλη απο την υγρασια.Η Γιατρος για την μικρη μου συνεστησε να αλλαξω περιοχη :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
alexvas
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό StefanosCupra » 18 Δεκ 2008 01:38

alexvas έγραψε:Οχι εκει που ειναι δεν περναει κανενας σωληνας απλα το δωματιο ειναι βορεινο και την πολυκατοικια δεν την κλεινει τιποτα οποτε ολος ο αερας σκαει στον συγκεκριμενο τοιχο.Ακομα εχω παρατηρησει και τσεκαρει οτι απο οποιαδηποτε περιοχη της αθηνας και του λεκανοπεδιο το Κορωπι και τα Σπατα ειναι
παντα 2 βαθμους κατω + οτι καθε πρωι εχει τρελη ομιχλη απο την υγρασια.Η Γιατρος για την μικρη μου συνεστησε να αλλαξω περιοχη :cry: :cry:

Είμαστε και γειτόνες :D

Πάντως δεν δικαιολογήται να έχει υγρασία καινούριο σπίτι, θέλει ψάξιμο να βρείς την αιτία
Άβαταρ μέλους
StefanosCupra
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό antonissilver » 18 Δεκ 2008 08:29

Το φαινόμενω μαυρίλας κοινός μύκητες, δεν είναι φαινόμενω υγρασίας αλλα είναι φαινόμενω απο έλλειψη θερμομόνωσης.
Αυτό ονομάζεται συμπύκνωση υδρατμών και δημιουργείται απο την έλλειψη θερμομονωτικής επένδυσης στον τοίχο και όχι απο στεγανοποίησης. Για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να κάνεις οποσδήποτε θερμομόνωση εξωτερικά. Το φαινόμενω εντύνεται τον χειμώνα που ανάβεις το καλοριφέρ και με το κρύο έξω και ζέστη μέσα (διαφορά θερμοκρασίας) ο ζεστός ατμοποιημένος αέρας που εισχωρεί στον κρύο τοίχο υγροποιήται και φένεται επάνω στον τοίχο όπος και μέσα στον τοίχο σαν νερό. Επάνω στον νερό αυτό επικάθετε ο μύκητας που είναι οργανισμός που ζεί στον αέρα. Και δεν είναι και ότι καλύερο για την υγεία.
Λύση είναι να κάνεις οποσδήποτε εξωτερικά θερμομόνωση και μέσα να τον ψεκάσεις με ένα ιδικί σπρευ για να σκοτοθεί(είναι εν ζωή οργανισμός) καινα τοον βάψεις με ένα χρώμα μυκητοκτόνο. Εάν αλάξεις κουφόματα πρίν κάνεις την θερμομόνωση μόνο θα το εντοίνεισ το πρόβλημα και δεν θα το βελτιώσεισ καθόλου.
(SEAT LEON 20VT, PSS9 REVO και κάτι ψιλα....)THIS!!!!...........Last Year now is Leon Cupra 2 Candy white
Άβαταρ μέλους
antonissilver
Neutral
Neutral

Ημ/νία εγγραφής: 28 Δεκ 2007 19:15

Δημοσίευσηαπό Takis@20VT » 18 Δεκ 2008 09:40

alexvas έγραψε:...Η Γιατρος για την μικρη μου συνεστησε να αλλαξω περιοχη :cry: :cry:

Αδερφέ αυτό ήθελα να σου πω από μέρες... μικρά παιδιά και υγρασία δεν είναι καλό πράγμα. Εμείς αλλάξαμε σπίτι γιατί είχε προβλήματα αναπνευστικά η κόρη μας και τρέχαμε στα νοσοκομεία λόγω της υγρασίας.
Ψάχτο το θέμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Takis@20VT
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 09 Οκτ 2006 15:01
Όνομα: Τσίπης !

Δημοσίευσηαπό alexvas » 18 Δεκ 2008 10:38

Takis@20VT έγραψε:
alexvas έγραψε:...Η Γιατρος για την μικρη μου συνεστησε να αλλαξω περιοχη :cry: :cry:

Αδερφέ αυτό ήθελα να σου πω από μέρες... μικρά παιδιά και υγρασία δεν είναι καλό πράγμα. Εμείς αλλάξαμε σπίτι γιατί είχε προβλήματα αναπνευστικά η κόρη μας και τρέχαμε στα νοσοκομεία λόγω της υγρασίας.
Ψάχτο το θέμα.

Δυστηχως σε αυτο το σταδιο ειμαι και περιμενω να γεννησει με το καλο η γυναικα μου να περασει και ο χειμωνας και κατα την ανοιξη αλλαγη σπιτου. :cry:
Τι κανεις ομως οταν το εχεις αγορασει ??
Η μικρη εχει οντως αναπνευστικα προβληματα οποτε το σπιτι ερχεται σε δευτερη μοιρα.
Απλα κοιτουσα μηπως βρω καποια λυση διοτι δυσκολα αφηνεις καινουργιο σπιτι.
Άβαταρ μέλους
alexvas
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό gpertsinis » 18 Δεκ 2008 11:11

alexvas έγραψε:
StefanosCupra έγραψε:Πολύ πιθανό η υγρασία να προέρχετα απο κάποια αστοχία (ρωγμή-τρύπα) στην εξωτερική πλευρά του τοίχου ή σε διαρροή απο σωλήνα

Οχι εκει που ειναι δεν περναει κανενας σωληνας απλα το δωματιο ειναι βορεινο και την πολυκατοικια δεν την κλεινει τιποτα οποτε ολος ο αερας σκαει στον συγκεκριμενο τοιχο.

Το ειπες μονος σου το αιτιο...
Ο τοιχος ειναι πολύ πιο κρυος απο τους υπόλοιπους και υγροποιήται εκει η (σημείο δρόσου το ειπε καποιος παραπανω...)περιεχόμενη υγρασία του αέρα του σπιτιού...
Μια μόνωση εξωτερική ίσως δωσει προσκαιρη λύση...
...για να σε δω...
Άβαταρ μέλους
gpertsinis
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 08 Οκτ 2006 15:58
Όνομα: Γιάννης
Αυτοκίνητο: siataki

Δημοσίευσηαπό StefanosCupra » 18 Δεκ 2008 15:01

αν δεν έχει θερμομώνοση εκείνος ο τοίχος τότε να κινηθείς εναντίον του κατασκευαστή καθώς είναι υποχρεωτική απο τον νόμο :thumbl:
Άβαταρ μέλους
StefanosCupra
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό stakyrFR » 18 Δεκ 2008 15:31

Πάντως και σε εμάς παιδιά ο βορεινός τοίχος αν και διπλός με μόνωση της δεκαετίας του 80 βέβαια (φύλλα υαλοβάμβακα ΜΟΝΥΑΛ αν τα θυμάμαι καλά),
και όμως παρουσιάζει υγροποίηση όπως προείπα...
Εξωτερική μόνωση που το έψαξα λύνει το πρόβλημα αλλά για την ώρα δεν υπάρχει μαρούλι... :cry:
Speeding is my business...

And business is good!!!
Άβαταρ μέλους
stakyrFR
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 21:31
Όνομα: Στάθης
Αυτοκίνητο: Golf TSI MK6

Δημοσίευσηαπό Takis@20VT » 18 Δεκ 2008 17:36

alexvas έγραψε:Δυστηχως σε αυτο το σταδιο ειμαι και περιμενω να γεννησει με το καλο η γυναικα μου να περασει και ο χειμωνας και κατα την ανοιξη αλλαγη σπιτου. :cry:
Τι κανεις ομως οταν το εχεις αγορασει ??
Η μικρη εχει οντως αναπνευστικα προβληματα οποτε το σπιτι ερχεται σε δευτερη μοιρα.
Απλα κοιτουσα μηπως βρω καποια λυση διοτι δυσκολα αφηνεις καινουργιο σπιτι.

Αλλάζει το πράμα όταν είναι έτσι όπως το λες... Τράβα βρες κάποιον που να ασχολείται με μονώσεις, να σου δώσει "τα φώτα" του. Αφού σου πεί τη λύση ρώτα και μια 2η γνώμη από έναν άλλο και σίγουρα θα έχεις βγάλει συμπέρασμα τι να κάνεις.
Μην το καθυστερείς μόνο... :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Takis@20VT
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 09 Οκτ 2006 15:01
Όνομα: Τσίπης !

Επιστροφή στην Θέματα που δεν ανήκουν σε καμιά αλλη κατηγορία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες