ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Προστασία από την κακιά την ώρα

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Giannis » 03 Δεκ 2006 08:29

Ας ξεκινησω εγω:
Σε περιπτωση ατυχηματος ειναι υποχρεωτικο να φωνάξει καποιος την τροχαια;
Αν η τροχαια ερθει και διαπιστωσει παραβιαση ΚΟΚ θα δωσει και κληση σε αυτον που εκανε την παραβαση;
Άβαταρ μέλους
Giannis
Turbocharged
Turbocharged

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 23:27
Όνομα: Γιάννης
Αυτοκίνητο: AUDI A4 1.8TQ 2004

Δημοσίευσηαπό Nuvolari » 03 Δεκ 2006 08:38

Η καταγραφή του συμβάντος από την Τροχαία είναι υποχρεωτική μόνο σε περίπτωση τραυματισμού ή θανάτου. Σε κάθε άλλη περίπτωση, καλό θα είναι να καλούμε την Τροχαία, ιδιαίτερα σε αμφισβητούμενες περιπτώσεις: το δελτίο που συμπληρώνει βοηθά στη "διαλεύκανση" της υπόθεσης.
Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτησή σου Γιάννη, νομίζω πως όχι, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος! :oops: Θα επανέλθω αύριο, αφού μιλήσω με κάποιον αξιωματικό.

@Διαχείριση: παρακαλώ να μεταφερθεί στα Θέματα ασφάλισης αυτοκινήτου - Ελπίζω να μην πειράζει το Γιάννη.
ΟΣΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΟΥ.... ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Nuvolari
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 23:08

Δημοσίευσηαπό alexvas » 03 Δεκ 2006 09:40

Θανάσης Ντόβας έγραψε:Η καταγραφή του συμβάντος από την Τροχαία είναι υποχρεωτική μόνο σε περίπτωση τραυματισμού ή θανάτου. Σε κάθε άλλη περίπτωση, καλό θα είναι να καλούμε την Τροχαία, ιδιαίτερα σε αμφισβητούμενες περιπτώσεις: το δελτίο που συμπληρώνει βοηθά στη "διαλεύκανση" της υπόθεσης.
Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτησή σου Γιάννη, νομίζω πως όχι, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος! :oops: Θα επανέλθω αύριο, αφού μιλήσω με κάποιον αξιωματικό.

@Διαχείριση: παρακαλώ να μεταφερθεί στα Θέματα ασφάλισης αυτοκινήτου - Ελπίζω να μην πειράζει το Γιάννη.

+1
Δεν αμφισβητησε απο την ασφαλεια σου :wink:
Άβαταρ μέλους
alexvas
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 07 Οκτ 2006 18:41

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 03 Δεκ 2006 09:43

alexvas έγραψε:
Θανάσης Ντόβας έγραψε:Η καταγραφή του συμβάντος από την Τροχαία είναι υποχρεωτική μόνο σε περίπτωση τραυματισμού ή θανάτου. Σε κάθε άλλη περίπτωση, καλό θα είναι να καλούμε την Τροχαία, ιδιαίτερα σε αμφισβητούμενες περιπτώσεις: το δελτίο που συμπληρώνει βοηθά στη "διαλεύκανση" της υπόθεσης.

+1
Δεν αμφισβητησε απο την ασφαλεια σου :wink:

καλο ειναι να ερθει αστυνομια γιατι μετα το τρακαρισμα ο αλλος αν φταιει ειδικα μπορει να τα γυρισει.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 08:24
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό Giannis » 04 Δεκ 2006 06:59

Εχω ακουσει για μια υπηρεσια που λεγετε "Φροντιδα ατυχηματος" ή κάτι τετοιο. Τι ακριβως ειναι ;
Άβαταρ μέλους
Giannis
Turbocharged
Turbocharged

Δημοσίευσηαπό Nuvolari » 04 Δεκ 2006 08:02

Σε γενικές γραμμές η "Φροντίδα Ατυχήματος" αντιστοιχεί σε ένα τηλεφωνικό νούμερο που καλείς σε περίπτωση που εμπλακείς σε ατύχημα, 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο.
Έρχονται από την ασφαλιστική σου εταιρεία, καταγράφουν το συμβάν, καλούν την τροχαία, συμπληρώνουν τη δήλωσή σου και το έντυπο του φιλικού διακανονισμού (αν το υποστηρίζουν και οι δύο εταιρείες), φορτώνουν το αμάξι στο γερανό και το μεταφέρουν στο συνεργείο (αν προβλέπεται από το συμβόλαιο), κλπ.
Τώρα, κάθε εταιρεία, μπορεί να εννοεί κάτι περισσότερο ή κάτι λιγότερο με αυτή την υπηρεσία, αναλόγως τι προβλέπει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Nuvolari
4th gear
4th gear

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 04 Δεκ 2006 08:13

Εγώ θα έλεγα ότι είναι πιο χρήσιμο να συμπληρώσουμε το έντυπο φιλικής δήλωσης ακόμη και αν ο άλλος δεν είναι σε εταιρεία που συμμετέχει στο σύστημα, παρά να περιμένουμε την Τροχαία. Επίσης και τραυματισμός να υπάρχει και ζημιές μεγάλες να υπάρχουν, καλό είναι να συμπληρωθεί.
Η φιλική δήλωση είναι μια μορφή ανάληψη ευθύνης και αν ο άλλος τα γυρίσει, στο δικαστήριο προσκομίζουμε την περιγραφή του ατυχήματος με την υπογραφή του.
Πώς θα τα γυρίσει μετά; Ότι δεν πετάτηκε από αριστερά; Ότι πήγε σπίτι του και σκέφτηκε ότι τελικά είχε περάσει με πράσινο; Ότι δεν άλλαξε λωρίδα. Αμέσως έντυπο φιλικής δήλωσης πριν πλακώσουν επί τόπου ή αρχίσουν τα τηλέφωνα οι συμβουλάτορες φίλοι και συγγενείς του άλλου.
Δεν ξέρω τί λένε οι ασφαλιστές μας επ' αυτού;
«Εκτός από τις τυφλές δυνάμεις της φύσης, ό,τι κινείται στον κόσμον αυτόν έχει την προέλευσή του από την Ελλάδα». Ε. Καντ 1724 - 1804

Ντεν έχω πια Σέατ καρντιά μου!
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 18:23
Αυτοκίνητο: 2 X PUNTO EVO TURBO 135

Δημοσίευσηαπό Nuvolari » 04 Δεκ 2006 08:23

Ακόμη και το Δελτίο Συμβάντων της τροχαίας έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και δεν θεωρείται αποδεικτικό στοιχείο σε ενδεχόμενο δικαστήριο... Επιπρόσθετα, αν η εταιρεία Α δεν συμμετέχει στο Φιλικό Διακανονισμό, τότε ότι και αν υπογράψει ο ασφαλισμένος της σε τέτοιο έντυπο, δεν έχει καμία απολύτως αξία...
Μόνο σαν μέσο ηθικής πίεσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εναντίον του...
Αυτό που μετράει τελικά είναι η δήλωση που κάνει ο ασφαλισμένος στην εταιρεία του: αν μπροστά σου ο άλλος οδηγός συμπληρώσει έντυπο φιλικού διακανονισμού παραδεχόμενος την ευθύνη του και την άλλη μέρα πάει την ασφαλιστική του και κάνει αρνητική δήλωση, τότε ισχύει η αρνητική δήλωση και πάτε δικαστικά.

Άρα, καλό είναι να συμπληρώνονται όλα τα έντυπα, αλλά να μην εφησυχάζουμε!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Nuvolari
4th gear
4th gear

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 04 Δεκ 2006 08:52

Θανάση, απόλυτα λογικό αυτό που λες.
Όμως αν στο δικαστήριο προσκομίσεις το έντυπο φιλικής δήλωσης με την υπογραφή του η έδρα θα το λάβει σίγουρα υπόψη. Δεν είναι δυνατόν να υπογράφεις ότι πέρασες με κόκκινο και μετά να θυμάσαι ότι τελικά ήταν πράσινο. Χαζοί δεν είναι οι δικαστές. Και οι ασφαλιστικές αν ξέρουν ότι θα χάσουν σίγουρα μια δίκη συνήθως (αν δηλαδή δεν είναι από αυτές που πάνε για λουκέτο) πιέζουν τον πελάτη τους να κάνει θετική δήλωση γιατί στα δικαστήρια πληρώνουν πολλαπλάσια κόστη.
Έχω ακούσει περίπτωση που επειδή η ευθύνη ήταν προφανής αλλά ο υπαίτιος δεν έκανε δήλωση, η ασφαλιστική είπε στον πελάτη της ότι αν κάνει αρνητική δήλωση και πάνε δικαστικώς, αν χαθεί η υπόθεση θα τον επιβαρύνουν με τα δικαστικά έξοδα.
«Εκτός από τις τυφλές δυνάμεις της φύσης, ό,τι κινείται στον κόσμον αυτόν έχει την προέλευσή του από την Ελλάδα». Ε. Καντ 1724 - 1804

Ντεν έχω πια Σέατ καρντιά μου!
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 18:23
Αυτοκίνητο: 2 X PUNTO EVO TURBO 135

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Nuvolari » 04 Δεκ 2006 14:15

Giannis έγραψε:Αν η τροχαια ερθει και διαπιστωσει παραβιαση ΚΟΚ θα δωσει και κληση σε αυτον που εκανε την παραβαση;

Κανονικά, ότι προβλέπεται από τον ΚΟΚ! :cry: :cry:
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Nuvolari
4th gear
4th gear

Δημοσίευσηαπό lenaki » 04 Δεκ 2006 14:35

Προσωπικά σε ατύχημα κατά το οποίο σταματημένη στα φανάρια ήρθε κάποιος πάνω μου... κάλεσα την τροχαία...άλλά επειδή δεν δήλωσα τραυματισμό...έκανε πάνω από μια ώρα κατά την οποία ο άλλος επέμενε να φύγει γιατί βιαζόταν..πήρα τα στοιχεία του..και μου είπε φυσικά ότι θα κάνει δήλωση... ο τύπος δεν είχε ασφαλισμένο το αυτοκίνητο και με άλλου τύπου παρεμβάσεις...:evil: και γενικό χαμό...μου πλήρωσε την ζημιά..σε επόμενη παρόμοια ( και μακρυά από μας ) περίπτωση δεν το κουνάω αν δεν έρθει η τροχαία..8)
¨Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη..είσαι τόσο ηλίθιος που θα βρεθείς στη Θράκη..¨
Αρκάς
Άβαταρ μέλους
lenaki
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 08:41

Re: ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Giannis » 04 Δεκ 2006 18:42

Θανάσης Ντόβας έγραψε:
Giannis έγραψε:Αν η τροχαια ερθει και διαπιστωσει παραβιαση ΚΟΚ θα δωσει και κληση σε αυτον που εκανε την παραβαση;

Κανονικά, ότι προβλέπεται από τον ΚΟΚ! :cry: :cry:

Ευχαριστω Θαναση.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Turbocharged
Turbocharged

Δημοσίευσηαπό Chris_Patra » 12 Δεκ 2006 09:40

Το πρόβλημα της μη αποδοχής του ατυχήματος λύνεται έχοντας πάντα στο αυτοκίνητο μια υπεύθυνη δήλωση, την οποία θα συμπληρώσει μόνος του ο υπαίτιος του ατυχήματος και θα υπογράψει ότι φταίει.Ακόμα και σε απλό χαρτι αλλά να είναι με τα γράμματά του. Η τροχαία έτσι κι αλλιώς δεν παίρνει επίσημη θέση για το ποιός φταίει, απλά καταγράφει το συμβάν άρα σε δικαστήριο...Αυτό σε περίπτωση που δείτε με τα μάτια σας το σήμα του άλλου οδηγού και είστε σίγουροι ότι είναι ασφαλισμένος. Αν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία, καλέστε τροχαία γιατί για παράδειγμα η ασφαλιστική που εργάζομαι (και φαντάζομαι και άλλες) έχει κάλυψη από ανασφάλιστο. Παίρνεις δηλαδή τα χρήματα από την δική σου εταιρία, και η εταιρία τα διεκδικεί από τον ανασφάλιστο οδηγό.Για να τα πάρεις όμως, πρέπει οπωσδήποτε να είναι καταγραμμένο στο βιβλίο συμβάντων της τροχαίας. Δεν αρκεί η δική σου και η δική του δήλωση.
Υ.Γ Υπάρχει νόμος που λέει πως αν εμπλακείς σε ατύχημα, ελέγχεσαι αν τηρούσες τον κώδικα. Η τροχαία δεν κόβει απ ευθείας κλήση αλλά στέλνει όλους τους εμπλεκόμενους στο δικαστήριο, το οποίο αποφασίζει ποιός φταίει, ποιός παραβίασε τον κοκ και ρίχνει τις ανάλογες καμπάνες. Όπως συζητήσαμε πριν λίγο καιρό για δική μου υπόθεση, αυτός ο νόμος είναι ανενεργός σε όλη την Ελλάδα εκτός από τον νομό Αχαΐας!!! :shock:
Αν δεν κάνω λάθος η τροχαία ενεργεί άμμεσα κατά κάποιου σε ατύχημα μόνο όταν δεν έχει δίπλωμα ή ασφάλεια.
Εικόνα
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα,
είμαι παντρεμένος
Άβαταρ μέλους
Chris_Patra
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 16 Οκτ 2006 08:29

Δημοσίευσηαπό Schiller » 12 Δεκ 2006 18:22

Οποτε καταληγουμε συνολικα οτι αν προκληθει τρακαρισμα απο παραβιαση stop κοκκινου σηματοδοτη κτλ κτλ κανονικα πρεπει να κοπει κληση αυτος που παραβιασε το σημα αλλα ο νομος κατα βαση δεν ισχυει(εκτος απο τον νομο Αχαιας) οποτε και δεν του επιδιδεται η κληση αυτη??
Ο ζουμακιας...
Άβαταρ μέλους
Schiller
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 12:00

Δημοσίευσηαπό Chris_Patra » 14 Δεκ 2006 15:47

Schiller έγραψε:Οποτε καταληγουμε συνολικα οτι αν προκληθει τρακαρισμα απο παραβιαση stop κοκκινου σηματοδοτη κτλ κτλ κανονικα πρεπει να κοπει κληση αυτος που παραβιασε το σημα αλλα ο νομος κατα βαση δεν ισχυει(εκτος απο τον νομο Αχαιας) οποτε και δεν του επιδιδεται η κληση αυτη??

Ούτε εδώ δίνουν απ ευθείας κλήση. Σε στέλνουν όμως στο δικαστήριο ακόμα και αν τα βρουν μεταξύ τους οι εμπλεκόμενοι και κανένας από τους δύο δεν κάνει μήνυση,και την πατάς εκεί. :wink:
Εικόνα
είμαι παντρεμένος
Άβαταρ μέλους
Chris_Patra
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό Thomas » 28 Μαρ 2007 08:34

Στις αρχές του Μάρτη τράκαραν την γυναίκα μου, όπου έγιναν όλες οι γνωστές διαδικασίες. Έφτασε λοιπόν μετά από 2 βδομάδες από την κατάθεση με φαξ των δικαιολογητικών η ημέρα πληρωμής. Το αυτοκίνητο έχει άδεια κυκλοφορίας από 5/12/2001. Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε όσους γνωρίζουν είναι:
1. Ποια είναι σύμφωνα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου η αποζημίωση των καινούργιων ανταλλακτικών;
2. Η αποζημίωση των μεταχειρισμένων ανταλλακτικών;
3. Η αποζημίωση των ιμιτασιόν ανταλλακτικών;
Where there is a will. there is always a way...
Άβαταρ μέλους
Thomas
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 09 Οκτ 2006 10:20
Όνομα: Θωμάς
Αυτοκίνητο: Octy 1.8Tsi Elegance

Δημοσίευσηαπό Chris_Patra » 28 Μαρ 2007 10:39

Thomas έγραψε:Στις αρχές του Μάρτη τράκαραν την γυναίκα μου, όπου έγιναν όλες οι γνωστές διαδικασίες. Έφτασε λοιπόν μετά από 2 βδομάδες από την κατάθεση με φαξ των δικαιολογητικών η ημέρα πληρωμής. Το αυτοκίνητο έχει άδεια κυκλοφορίας από 5/12/2001. Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε όσους γνωρίζουν είναι:
1. Ποια είναι σύμφωνα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου η αποζημίωση των καινούργιων ανταλλακτικών;

Αφαιρείται από την τιμή
1. 5% με 6%.
2. 0%
3. 0%
Εικόνα
είμαι παντρεμένος
Άβαταρ μέλους
Chris_Patra
3rd gear
3rd gear

Δημοσίευσηαπό Thomas » 28 Μαρ 2007 11:56

Chris_Patra έγραψε:
Thomas έγραψε:Στις αρχές του Μάρτη τράκαραν την γυναίκα μου, όπου έγιναν όλες οι γνωστές διαδικασίες. Έφτασε λοιπόν μετά από 2 βδομάδες από την κατάθεση με φαξ των δικαιολογητικών η ημέρα πληρωμής. Το αυτοκίνητο έχει άδεια κυκλοφορίας από 5/12/2001. Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε όσους γνωρίζουν είναι:

Αφαιρείται από την τιμή
1. 5% με 6%.
2. 0%
3. 0%

Ευχαριστώ Χρήστο. :)
Where there is a will. there is always a way...
Άβαταρ μέλους
Thomas
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 09 Οκτ 2006 10:20
Όνομα: Θωμάς
Αυτοκίνητο: Octy 1.8Tsi Elegance

Δημοσίευσηαπό Giannis » 23 Ιουν 2007 05:35

Εστω οτι εχω (που εχω δηλαδη) μικτη ασφαλεια. Κτυπαω σε ενα τοιχο (κατι τις τελος παντων) πραγμα το οποιο μου προκαλει μια ζημια στον προφυλακτηρα μονο. Τι πρεπει να κανω; Να φωναζω τροχαια; πως θα το δικαιολογησω στην ασφαλεια μου αλλιως;
Άβαταρ μέλους
Giannis
Turbocharged
Turbocharged

Δημοσίευσηαπό mavras » 23 Ιουν 2007 12:20

Σχετικα με το αν πρεπει να ερθει η αστυνομια για καταγραφη γεγονοτος, πριν απο καμποσο καιρο ενας φιλος οδηγουσε μπροστα στο ΟΑΚΑ (Σπυρου Λουη) με κατευθυνση προς Ηρακλειο. Ακριβως μπροστα στο κολυμβητηριο ενα παπι εκανε αναστροφη και επεσε πανω του(με το παλι πανω στην πορτα του οδηγου) Το αποτελεσμα ηταν να πανε και οι δυο επιβαινοντες στο παπι στο νοσοκομειο και τελικα μετα απο νοσηλεια, χειρουργια κλπ να ακρωτηριασουν το ποδι της συνεπιβατιδος.
Τοτε λοιπον ο οδηγους της παπιας εκανε τις τρελες μηνυσεις στον φιλο ζητωντας τα απειρα με τον ισχυρισμο οτι εκεινος κινουταν στο αντιθετο ρευμα και οτι εφταιγε εκεινος!

Το καλο στην ολη περιπτωση ηταν η αναφορα της αστυνομιας που περιεγραφε την παρανομη αναστροφη της παπιας και οτι το παπι επεσε πανω στο αυτοκινητο το οποιο κινουταν κανονικα, νομιμα και χωρις ιχνος οινοπνευματος στο αιμα του φιλου.
Το δικαστηριο δεν εχει γινει ακομα, αλλα ακομα και η αστυνομια θα παει ως μαρτυρας υπερασπισης. :wink:
Εικόνα
Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μιά κάποια λύσις.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
Άβαταρ μέλους
mavras
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 07 Οκτ 2006 14:44

Επόμενη

Επιστροφή στην Ασφάλιση Αυτοκινήτου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης