Επιλογή supermini αυτοκινήτου

Θέματα που αφορούν αυτοκίνητα που δεν ανήκουν στο group VAG

Επιλογή supermini αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 23 Ιαν 2012 13:05

Το Leon κοντεύει να κλείσει 4ετία από την μίσθωση του και κάνω σκέψεις για το τί θα κάνω μετά.
Σκέφτομαι να μην κάνω ξανά leasing, για διάφορους λόγους. Οπότε... αγορά αυτοκινήτου.
Έχω αποφασίσει να προσανατολιστώ σε κάποιο supermini, μεταχειρισμένο 2-4 ετών, το οποίο θα πάρω μετρητοίς.
Θέλω να είναι 5θυρο, 1200 - 1400cc, με αξιοπρεπείς χώρους και δυνατότητα να κινηθεί και εκτός.
Το budget θα ήθελα να μην ξεπεράσει τις 8000 ευρώ. Θα το οδηγεί η γυναίκα μου κατά βάση.
Τί θα ήθελα: Polo, Fabia, Ibiza 1.2 TSi. Όμως αυτά είναι νεότερα και αρκετά ακριβότερα.
Ας πάμε λοιπόν στο τί βλέπω να παίζει, πάντα έχοντας στο νου ότι οι καιροί απαιτούν οικονομία σε πάγια έξοδα και κατανάλωση.
Οι επιλογές μου είναι οι ακόλουθες, με τον ανάλογο σχολιασμό:
Yaris 1.3: Αξιόπιστο, ευκολοπούλητο, χαμηλά τέλη κυκλοφορίας λόγω κυβισμού, εξαιρετικά οικονομικό στην κατανάλωση εντός πόλης, με καλούς χώρους και ευκολοδήγητο, φθηνή συντήρηση αλλά ακριβό, με φτωχό εξοπλισμό στις εκδόσεις που βρίσκεις στην αγορά μεταχειρισμένων και δε μου κάνει κλικ. Δεν είναι εύκολο να βρεις κάτι αξιόλογο μέχρι 8000 ευρώ. Είχα ένα τέτοιο από 2008 - 2011.
Fiesta 1.4: Οδηγοκεντρικό (κατά τα περιοδικά), συμπαθητικούς χώρους, ωραίο στην εμφάνιση, καλό εξοπλισμό για την κατηγορία στις εκδόσεις Titanium, αλλά στα 8000 ευρώ βρίσκεις με τον κινητήρα 1.25 και πιο φτωχό εξοπλιστικά. Στα συν και η 5ετής εγγύηση.
Renault Clio 1.2 Tce: Πιο ψυχωμένο μοτέρ, ωραίο αισθητικά, διαβάζω ότι είναι καλό στην οδική συμπεριφορά, έχει καλό εξοπλισμό στις εκδόσεις Dynamic, πολύ καλές τιμές, καλό πορτ παγκάζ, χαμηλά τέλη, αλλά φοβάμαι την αξιοπιστία του και δεν ξέρω για το κόστος συντήρησης. Βρίσκεις μοντέλο 2008 με λίγα σχετικά χλμ (κάτω από 50000, ακόμη και κάτω από 30000 από ιδιώτες) και πλούσιο σε εξοπλισμό σε τιμές 7000 - 7500 ευρώ.
Opel Corsa 1.4: Δε μου αρέσει, δεν το εμπιστεύομαι, δεν έχει καλές τιμές.
Fiat Grande Punto 1.4: Μάλλον το αποκλείω για διάφορους λόγους.
Honda Jazz: Αξιόπιστο, εξαιρετικοί χώροι, καλή εγγύηση αλλά ακριβό και με μέτριο μοτέρ για τις προηγούμενες γενιές. Επίσης... άσχημο.
Ibiza 1.4: Δε μου λέει τίποτα. Δε θα με ενδιέφερε καθόλου.

Θα με ενδιέφερε η γνώμη κάποιων που έχουν εμπειρία από αμάξια της κατηγορίας.

ΥΓ: Εγώ έχω το Punto EVO το οποίο έχει την απαιτούμενη δύναμη για τα ταξίδια μου σαν επαγγελματία αλλά και για την οικογένεια και επιπλέον οι ανάγκες μας για χώρους μειώθηκαν, αφού δε χρειαζόμαστε καρότσια και παρκοκρέβατα.
«Εκτός από τις τυφλές δυνάμεις της φύσης, ό,τι κινείται στον κόσμον αυτόν έχει την προέλευσή του από την Ελλάδα». Ε. Καντ 1724 - 1804

Ντεν έχω πια Σέατ καρντιά μου!
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 18:23
Αυτοκίνητο: 2 X PUNTO EVO TURBO 135

Re: Επιλογή supermini αυτοκινήτου

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 23 Ιαν 2012 13:16

το κλιουδακι ειναι σουπερ. εγω εχω το προηγουμενο 1.2 το 16βαλβιδο. κρατημα σουπερ και καλοι χωροι. το νεο που θες εσυ ειναι πολυ καλυτερο πολυ ομορφοτερο και πολυ δυνατοτερο. τοχω κανει βολτα μικρη (ενα που ειχαν τεστ στη ρενω,) παει πολυ καλα.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Ημ/νία εγγραφής: 06 Οκτ 2006 08:24
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 23 Ιαν 2012 13:33

Γιώργο, επειδή από αυτά που εξετάζω το clio είναι value for money, από αξιοπιστία και κόστος συντήρησης τί λέει το δικό σου;
«Εκτός από τις τυφλές δυνάμεις της φύσης, ό,τι κινείται στον κόσμον αυτόν έχει την προέλευσή του από την Ελλάδα». Ε. Καντ 1724 - 1804

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 23 Ιαν 2012 18:39

Panagiotis έγραψε:Γιώργο, επειδή από αυτά που εξετάζω το clio είναι value for money, από αξιοπιστία και κόστος συντήρησης τί λέει το δικό σου;

Παναγιωτη εγω χλμ πολλα δεν κανω. το κλιο εχει κανει 23500χλμ απο το νοεμβριο του 2004.
τα σερβις του ειναι λαδια φιλτρα κλπ το χρονο . τιποτα .
εχω κανει ομως αλλαγη αντλια νερου ιμαντες κλπ που ειναι στο σερβις των 60.000χλμ η 5 χρονων. το εκανα λογω 5ετιας μου ηρθε 270Ε με τα υλικα και τα παραφλου.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 23 Ιαν 2012 19:58

gsa67 έγραψε:
Panagiotis έγραψε:Γιώργο, επειδή από αυτά που εξετάζω το clio είναι value for money, από αξιοπιστία και κόστος συντήρησης τί λέει το δικό σου;

Παναγιωτη εγω χλμ πολλα δεν κανω. το κλιο εχει κανει 23500χλμ απο το νοεμβριο του 2004.
τα σερβις του ειναι λαδια φιλτρα κλπ το χρονο . τιποτα .

Καλά, απορώ, με ποδήλατα κινείστε οικογενειακά; 23500 πρέπει να μη μου φτάνουν το χρόνο εμένα προσωπικά :lol:
Αν κάνετε 3000 χλμ το χρόνο δεν είσαι ο καταλληλότερος για να μιλήσουμε για αξιοπιστία :P
εχω κανει ομως αλλαγη αντλια νερου ιμαντες κλπ που ειναι στο σερβις των 60.000χλμ η 5 χρονων. το εκανα λογω 5ετιας μου ηρθε 270Ε με τα υλικα και τα παραφλου.

270 ευρώ στην αντιπροσωπεία; Τζάμπα (μαν) :shock:

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό gsa67 » 23 Ιαν 2012 20:03

η δουλεια της γυναικας μου ηταν καλλιθεα και δεν εκανε πολλα χλμ. βαλε και 18 μηνες ανεργιας.
εγω με το τραμ -μετρο παω δουλεια.
το σερβις ηταν αντιπροσωπεια αλλα τοτε που το εκανα ειχαν προσφορα σε εργασια και ανταλλακτικα.
παντως το κλιουδακι δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα. προχθες αλλαξα λαδια και ακομα απο κατω εχει τις πισσες της εταιρειας.
Άβαταρ μέλους
gsa67
NoS-Powered
NoS-Powered

Δημοσίευσηαπό chief_p » 23 Ιαν 2012 21:18

Δες και το Suzuki Splash. Είναι 1.2 αξιόπιστο και πολύ αξιοπρεπές αυτοκινητάκι. Το είχα 1 μήνα και είχα καραβολευτεί...
Άβαταρ μέλους
chief_p
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 09 Οκτ 2006 19:49

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 23 Ιαν 2012 21:24

Είναι πολύ μικρό ρε Πάνο.
Έχει ελάχιστο πορτ παγκάζ και μοιάζει περισσότερο να ανήκει στην κατηγορία Aygo, παρά τον λίγο δυνατότερο κινητήρα.

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό chief_p » 23 Ιαν 2012 21:30

Panagiotis έγραψε:Είναι πολύ μικρό ρε Πάνο.
Έχει ελάχιστο πορτ παγκάζ και μοιάζει περισσότερο να ανήκει στην κατηγορία Aygo, παρά τον λίγο δυνατότερο κινητήρα.

Σίγουρα; Νομίζω είναι λίγο πιο μεγάλο από το Aygo! :euthink:

Εγώ πάντως χώραγα μια χαρά μέσα, μπρος πίσω... :scratch:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2000103/
Άβαταρ μέλους
chief_p
4th gear
4th gear

Ημ/νία εγγραφής: 09 Οκτ 2006 19:49

Δημοσίευσηαπό gLeon » 23 Ιαν 2012 22:58

Η γυναίκα μου είχε για 4 χρόνια Fiesta 1.4 με tiptronic. Το αυτοκίνητο ήταν σκέτη απόλαυση.
Προσωπική μου γνώμη, ψάξε για αυτόματο/σειριακό κιβώτιο. Εγώ αν μπορούσα θα το είχα πάρει και στο Insignia αλλά οι παπάρες το έχουν μόνο σε δίλιτρο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gLeon
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 18:29
Αυτοκίνητο: OPEL Insignia 1.6T - Cosmo - Black

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS20VT » 23 Ιαν 2012 23:45

gLeon έγραψε:Προσωπική μου γνώμη, ψάξε για αυτόματο/σειριακό κιβώτιο.

Έχω οδηγήσει το yaris 1.3 με τέτοιο κιβώτιο με Paddles και μου άρεσε,αν και δυσκολεύτηκα στην αρχή(δύο φορές από συνήθεια πάτησα το φρένο με τη δύναμη που πατάμε γενικά το συμπλέκτη και το αμάξι κοκκάλωνε.. :roll: ).
Πάντως,το ότι τα jazz κρατάνε υψηλή τιμή ακόμα,κάτι λέει αυτό.Τα περί αισθητικής,είναι καθαρά υποκειμενικό...
Κ03s
I'm the invisible man...
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS20VT
2nd gear
2nd gear

Ημ/νία εγγραφής: 07 Οκτ 2006 22:12
Όνομα: Δημητρης
Αυτοκίνητο: Seat leon 20vt top sport 12/00

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 24 Ιαν 2012 07:20

Κοιτάξτε λοιπόν πώς ξεφεύγεις από το budget:
Yaris, ok, αξιοπιστία, μεταπώληση και γενικά ένα Ok αυτοκίνητο. To είχα όπως ανέφερα για 3 χρόνια και 65000 χλμ. Μέσα στην πόλη μανούλα, με καταναλώσεις που δεν ξεπερνούσαν τα 7,5 λίτρα. Στο ταξίδι, με ταχύτητες 140 ακόμη και 150 χλμ αξιοπρεπές, αν και η κατανάλωση ξεπερνούσε τα 8,5 λίτρα και ήταν θορυβώδες.
Όμως έχει βγει νεότερος κινητήρας, 1.33 με 101 ps και 6άρι κιβώτιο, μαζί με σύστημα start/ stop (το οποίο διαβάζω ότι είναι πολύ καλό και δεν το καταλαβαίνεις, όπως συμβαίνει στο Punto μου). Άρα πάμε στον 1.33. Να μην είναι και μία έκδοση με δερμάτινα χειριστήρια, 9 και όχι 4 αερόσακους, Mp3 player με χειριστήρια στο τιμόνι και ηχεία και πίσω και όχι απλό CD; Άντε να τα έχει, δεν παίρνεις αμάξι συνέχεια. Ε, τί με τα τάσια θα μείνει; Να μη βάλουμε μία τετράδα αλουμινίου, έστω στα ίδια λάστιχα και μεταχειρισμένες;
Τελικά μιλάμε για Yaris 2009 και μετά, το οποίο στις αγγελίες του car, στις εκδόσεις αυτές που αναφέρω, πλάκα πλάκα πάει από 9500 και πάνω. Τώρα, αν το πάρεις και σε αυτόματο (διαβάζω επίσης ότι το Yaris έχει ωραίο αυτόματο κιβώτιο που δεν καταλαβαίνεις τις αλλαγές), πάμε σε τιμή καινούργιου supermini. :?

Πάνο, το "πρόβλημα" του Splash πάντως είναι το πορτ παγκάζ. 178 lt μόνο. Το ίδιο θέμα έχει και το Swift. :wink:

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Tsakonas » 24 Ιαν 2012 07:37

ασχετο αλλα 8.5 λιτρα ανα 100χλμ σε ταξιδι ειναι καλα για 1300αρι αυτοκινητο??Σαν πολλα μου ακουγονται...
Άβαταρ μέλους
Tsakonas
2nd gear
2nd gear

Ημ/νία εγγραφής: 14 Ιουν 2010 19:02
Αυτοκίνητο: VW Scirocco R με Μιλτιαδη Race

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 24 Ιαν 2012 12:46

Tsakonas έγραψε:ασχετο αλλα 8.5 λιτρα ανα 100χλμ σε ταξιδι ειναι καλα για 1300αρι αυτοκινητο??Σαν πολλα μου ακουγονται...

Είναι κλασσική κατανάλωση αυτοκινήτου με μέτρια αεροδυναμική και μικρή ιπποδύναμη σε ταχύτητες ταξιδιού 140 - 150 (στα ανοιχτά κομμάτια φυσικά).
To Yaris όμως μέσα στην πόλη, σε μικτές διαδρομές (όχι σταθερά μποτιλιαρισμένο), γράφει εύκολα 7 λιτράκια.
Τί νομίζεις ότι καίνε τα 1400άρια turbo; Σε αυτές τις ταχύτητες, με ελάχιστες υπερβάσεις, στο Αθήνα - Θεσσαλονίκη με το Leon 1.4 TSI και με χρήση του Cruise θέλω 8 - 8,2 λιτράκια και με το ελαφρύτερο Punto EVO Turbo - έχει 5άρι κιβώτιο - θέλω κάτι παραπάνω από 8,5 λίτρα.

edit:
Για να καταλάβεις τη διαφορά, με το ίδιο αμάξι (Yaris) που έγραφα 8,5 lt στο Αθήνα - Θεσσαλονίκη, στο Γαστούνη - Αθήνα, με προσοχή στο γκάζι, κατάφερα το εξωφρενικό 5,5 lt/ 100km, λόγω πολύ χαμηλότερης ταχύτητας.

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό kalamaris » 24 Ιαν 2012 14:35

Για μεσα στην πολη με συμβιβασμο ομως στην αποψη χωρων,πιστευω οτι aygo/c1/107 ειναι βασιλιαδες.Καταναλωση κατω απο 5-5.5 λιτρακια,και ειδικα αν ειναι η 4πορτη εκδοση βολευει απιστευτα.Εγω προσωπικα κατι τετοιο εχω βαλει στο ματι
Άβαταρ μέλους
kalamaris
3rd gear
3rd gear

Ημ/νία εγγραφής: 14 Ιουν 2008 20:19
Αυτοκίνητο: No Car !

Δημοσίευσηαπό Tsakonas » 24 Ιαν 2012 14:53

aygo και c1 οντως πολυ καλα στην καταναλωση

εχω οδηγησει για πολλα χιλιομετρα c1 και ηταν πιο φασαριοζικο κι απο την ιδιοκτητρια του οταν εμπαινα μεσα του.Στην ευκολια στο να μπω απο πισω ηταν επισης εξισου βολικο με την ιδιοκτητρια του,αλλα τοτε δεν εκανε φασαρια.

Το c1 στριβει.Δεν ξερω πως να το περιγραψω παραπανω,η αν ειναι ετσι ολα τα γαλλικα αυτοκινητα πουχει λυσσαξει κι ο νορντβιντεν.Εντυπωσιασμενος απο την στριφτεροτητα του.

Κατατρομοκρατηθηκα βεβαια μια φορα που με χτυπησε πλευρικος ανεμος στην κακια σκαλα με το c1..Δεν ξερω αν εκανα κατι υπερβολικο εγω...

Η εξατμιση του παντως μουχε φανει πολυ θορυβωδης για τα δεδομενα της κατηγοριας,και απο μεσα πολυ φασαρια.
Άβαταρ μέλους
Tsakonas
2nd gear
2nd gear

Ημ/νία εγγραφής: 14 Ιουν 2010 19:02
Αυτοκίνητο: VW Scirocco R με Μιλτιαδη Race

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 24 Ιαν 2012 19:40

Πέρασε από τα χέρια μου και ένα Aygo, για 26000 χλμ, από το 2006.
Όντως το πάτημα του για την κατηγορία του είναι πολύ καλό - είναι μάλλον από τα φαρδύτερα της κατηγορίας - η κατανάλωση του πολύ χαμηλή στην πόλη, αν και τότε που το είχα δεν ασχολούμουν με καταναλώσεις αφού η βενζίνη ήταν φθηνή. Σπαρτιάτικος εξοπλισμός, πορτ παγκάζ 142 lt, χώρος και άδεια για 4 επιβάτες και ακόμη ακριβό σαν μεταχειρισμένο.
Πολύ μακρύ σαζμάν (1η 55, 2α 105, 3η 155 :shock: ) και το αυτόματο που νοίκιασα το Σεπτέμβρη στη Σαντορίνη τα βρίσκει σκούρα στις ανηφόρες, γιατί οι αλλαγές είναι πάρα πολύ αργές. Θέλει οπωσδήποτε σε τέτοιες συνθήκες να το παίζεις σειριακά. Μου το είπε και αυτός που μου το νοίκιασε γιατί η Σαντορίνη έχει τρελά ανηφόρια.
Όχι, δεν είναι η κατηγορία που θέλω.
Όλο και συμπαθώ περισσότερο την ιδέα του Clio 1.2 TCe σε έκδοση 5θυρη Dynamic (ζάντες αλουμινίου 16'', καλύτερης ποιότητας και αφρώδη υλικά ταμπλό, clima ηλεκτρονικό, Bluetooth, δερμάτινα χειριστήρια, 6 αντί 4 αερόσακοι, καλύτερο ηχοσύστημα νομίζω, αυτόματα φώτα και καθαριστήρες και κάτι άλλα, σε σχέση με το απλό). Μακάρι να έβρισκα και με πανοραμική ανοιγόμενη οροφή.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1957662/ Ιδιώτης (άρα συζητιέται φαντάζομαι)
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1847430/ Έμπορος (αν είναι πραγματικά τα χλμ και ατρακάριστο - απροβλημάτιστο είναι μία σκέψη)
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1783812/ Ιδιώτης (κρίμα που δεν είναι Αθήνα)

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό fergarini » 24 Ιαν 2012 22:12

Μπορώ να σου πω για το fiesta 1.4 με τα 80 άλογα... με εμπειρία 65000χλμ και 6 ετών
Ελάχιστα προβλήματα, ένα με το aircondition και ένα με αντλία νερού που σφύριζε.
Ποτέ δεν με-μας άφησε.
Κινητήρας σχετικα οικονομικός μεν, για κλοτσιές δε, απλά τραβάει καλά χαμηλά.
Ανεβαίνοντας την εθνική προς άγιο στέφανο, 2 άτομα με βαλίτσες και a/c, με 5η, μετράς τα χιλιόμετρα ένα-ένα να ανεβαίνουν... 120.... 121.... 122. Αν κατεβάσεις 4η τα μετράς 2 - 2 να ανεβαίνουν...

Κάπου εδώ τελειώνουν και τα θέματά του όμως.
Κράτημα πολύ καλό πραγματικά πολύ καλό
άνεση καλή
πορτπαγκαζ αξιοπρεπέστατο
συντήρηση σχεδόν μηδέν πέρα από το ένα σερβις τον χρόνο.
Καταναλωση ανάλογα του τρόπου αντιμετώπισης. Αν το πιέσεις, πιο γρήγορα δεν θα πας, απλά θα κάψεις παραπάνω.
οδηγιέται με την φόρα

Τριξίματα κάμποσα πλεον αλλά οκ.
O άνθρωπος με τα 2 αριστερά χέρια :ndrive: (courtesy of kiousisv)
Άβαταρ μέλους
fergarini
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 05 Οκτ 2006 10:53
Όνομα: Δημήτρης
Αυτοκίνητο: Seat Leon 1.8TSI

Δημοσίευσηαπό VAGS » 25 Ιαν 2012 01:44

Έχοντας η γυναίκα μου το fiesta το προηγούμενο μοντέλο (Τέλος 2007, 1.4, 80hp) το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι συμφωνώ με τα λεγόμενα του Δημήτρη. Α, και κάτι ακόμα,στα χω ξαναπεί. Ο,ΤΙ και να πάρεις σίγουρα θα είναι καλύτερο από το βραχνά του leasing...
Άβαταρ μέλους
VAGS
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Ημ/νία εγγραφής: 14 Απρ 2009 10:35
Όνομα: Βαγγέλης
Αυτοκίνητο: SEAT Ibiza Top Gun ICE MY 2004

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 25 Ιαν 2012 07:36

Μου κάνει εντύπωση το πόσο αδύναμος, λέτε, είναι αυτός ο κινητήρας του Fiesta.
Το Yaris που είχα δεν ήταν τόσο αργό, ούτε με 5η. Βέβαια είναι 1.3 me 87ps και ίσως ελαφρύτερο σκαρί.
Από ότι κατάλαβα, μετά από τα δύο τουρμπάκια που έχω αυτή τη στιγμή, αν πάω σε κάτι ατμοσφαιρικό θα μου φανεί... κάπως.
Ακόμη και η γυναίκα μου, όταν είχαμε παράλληλα το Leon και το Yaris (2008 - 2010), όταν έπαιρνε τον γιαπωνέζο μου έλεγε ότι δεν τραβάει... (καλόμαθε η γριά στα σύκα :lol: )
Εγώ από την άλλη βέβαια προσαμόζομαι πιο εύκολα σε ότι και να οδηγήσω. Έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα αυτά τα χρόνια Ascona 1.2 (60ps), Fiat 124 (55ps), Seat 127 (45ps), Marea 1.2 (82ps), Aygo 1.0 (69ps), Corsa 1.0 (60ps), Atos 1.1 (60ps), Cordoba 1.4 (115ps), Yaris 1.3 (87ps) πριν από τα Leon και Punto EVO. :-)

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επόμενη

Επιστροφή στην Θέματα Διαφόρων Αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης